Yaratıcılığınızı kutlayalım

Jérôme Noyelle'in Editörlüğü

Her gün fikirleriniz ve bilgi birikiminizle kağıtları yüceltiyorsunuz: arzu yaratıyor, duyguları tetikliyor, farkındalığı artırıyor veya satışları destekliyorsunuz. Yaratıcı düşünce ve üretim becerilerinizi onurlandırma sırası bizde.

The Brand Identity ile ortaklaşa düzenlenen, Antalis Yaratıcı Güç Ödülleri, yaratıcı mükemmelliğinizi kutlamak için bir fırsattır. 8 kategoride basılı projeleriniz uzman bir jüri tarafından değerlendirilecek ve yalnızca meslektaşlarınız ve sektör tarafından tanınmakla kalmayacak, aynı zamanda The Brand Identity ile makaleler ve röportajlar da dahil olmak üzere büyük bir medya kapsamından yararlanma fırsatına sahip olacaksınız.

İster grafik tasarımcı, ister iletişim ajansı, ister matbaacı, ister marka sahibi olun, 2021'den 31 Mayıs 2022'e kadar yaptığınız en güzel çalışmalarınızı bekliyoruz..

Parlama zamanı, bol şans!

Projenizi gönderin
Uzmanımız Jerome Noyelle

 

 

 


 

Design-for-good-ecology-blog.jpg

İyilik için Tasarla
Çevrenin Geleceğini Tasarla 

İnsanın dünya üzerindeki doğaya olan etkisi tartışmasız zamanımızın en acil sorunudur. Bireylerin, işletmelerin ve hükümetlerin çevre için nasıl olumlu adımlar atabileceklerini anlamaları giderek daha önemli hale geliyor.

maud-vantours-blog.jpg

Maud Vantours hakkında sınırsız kağıt olanakları

Maud Vantours'un kağıdın olanaklarına yönelik sınırsız hayal gücü, yaratıcı kariyerinin temelini oluşturuyor. Yaklaşan ödüllerin onuruna, Maud ile en eski tasarım anılarından tasarım stüdyosunun kuruluşuna ve sonraki başarısına kadar olan yaratıcı yolculuğunu ve her süreçte ödüllere katkısını tartışmak için oturduk.

maud-vantours-blog.jpg

Maud Vantours on the unlimited possibilities

Maud Vantours’ unlimited imagination for the possibilities of paper is the bedrock of her creative career. In honour of the upcoming awards, we sat down with Maud to discuss her creative journey from her earliest design memories to the founding and subsequent success of her design studio, as well as her process her contribution to the awards themselves.

Wedding-blog.jpg

The Tradition of Wedding Invitations
Past, Present and Future

Weddings are among the most momentous occasions we know in life. Thus, it only makes sense that the invitations should rise to the occasion, delighting those lucky enough to be summoned to such a joyous event in the life of a couple.

ACPA-blog.jpg

Antalis is launching the Creative Powers Awards

With the launch of the Antalis Creative Power Awards, we aim at highlighting your creativity and know-how and also to evangelize on the power of premium printed communications

From the 1st of March till the 31st of May share your projects printed on Antalis papers and get the chance to benefit from high visibility and many other rewards.
 

LGBT-blog.jpg

Design for Good  - The Diversity of Design in LGBTQ+ community & causes Heritage of Pride’s visual identity update

Pride month is the occasion to lift up voices in the LGBTQ+* community. And while a time of celebration, we mustn’t forget that the origins of pride come from a serious place, where gay, lesbian, bisexual, transgender, and other queer members of society have had to fight for their rights and voices to be heard. 

Design-for-good-ecology-blog.jpg

Design for Good
Designing the Future of the Environment

Man’s impact on the natural world is arguably the most pressing issue of our time. It’s becoming increasingly important for individuals, businesses, and governments to understand how they can take positive action for the environment.

OOC-blog.jpg

OLIN ORIGINS - A peek into
Carlin’s creation process for the line

A world-renown colour specialist, Carlin has been central to the development of the Olin Origins range. Meant to reinvent the “kraft” concept for a premium paper, Olin Origins is declined today in five colours: Chalk, Cereal, Pebble, Indigo and Lava stone.

 

CBG-blog.jpg

Premium recycled pulp

What does « Premium Recycled » mean? Arjowiggins stands for quality. This is why our recycled grades are made with a superior recycled pulp. A careful selection of the waste and specific deinking process ensures the cleanliness of the pulp and the excellent printability. This process and our mills’ expertise enable us to offer high quality recycled papers.

 

6-eco-friendly-creative-papers.jpg

6 eco-friendly creative papers
not to miss out!

Antalis has built an environmentally-friendly product offering that is one of the broadest available on the market today, adapted to all types of printing and finishing techniques, and that adheres to stringent environmental credentials.

A-decade-of-Pantone-of-the-year.jpg

A decade of Pantone of the year

A true colour institution, Pantone unveils its flagship colour every year, the colour that will set the trend in the world of fashion and design. The Pantone Color Institute predicts the colour that will set the pace for the year thanks to its panel of expert colourists and based on the future trends dictated by the trend offices.

footer.jpg
Özel kağıt serimizi

keşfedin

Keşfet