haberler

Ambalaj çözümlerinin karbon zorluklarıyla nasıl başa çıkılır?

30 Kas 2023 —
Yazdırın
John Garner

Çevre bilinci günümüzde, ambalaj üretimi sırasında ortaya çıkan karbon emisyonlarının ele alınması, günümüzün çevresel sorunlarının üstesinden gelinmesinde büyük önem taşımaktadır.

Çevre bilinci günümüzde, ambalaj üretimi sırasında ortaya çıkan karbon emisyonlarının ele alınması, günümüzün çevresel sorunlarının üstesinden gelinmesinde büyük önem taşımaktadır.

Birleşik Krallık'taki Antalis Packaging'in sürdürülebilirlik, inovasyon ve tasarım müdürü John Garner, ambalaj çözümlerinin karbon ayak izi sorunlarına ilişkin soruları yanıtlıyor.

 

 

Bugün karşı karşıya olduğunuz başlıca çevresel zorluklar nelerdir?

Bence ilk kısım kaynak kullanımı. Örneğin kağıt bazlı bir çözüm kullanıyorsak, kağıdın sürdürülebilir ormancılıktan geldiğinden gerçekten emin olmamız gerekiyor. Birleşik Krallık'ta tedarik ettiğimiz her kağıt ürünü ya FSC ya da PEFC sertifikalıdır. Bu, kağıt bazlı ürünlerimizin sürdürülebilir yönetilen ormancılıktan geldiği anlamına gelir. Yani kullanılan her ağacın yerine en az üç ya da dört ağaç daha dikiliyor. Tasarım unsurları da bu konuda gerçekten kilit öneme sahiptir, çünkü sadece ambalaj değil, herhangi bir ürünün karbon ayak izinin %80'i tasarım noktasında belirlenir. Bunun %50'den fazlasını oluşturan en büyük unsur üretim ve dağıtımla ilgilidir ve daha sonra kullanım ömrü sona erer.

Bu da şu anlama geliyor: Üretimde kullanılan malzeme miktarını en aza indirebilirsek, genel karbon ayak izini önemli ölçüde azaltmış oluruz. Ayrıca tedarik ettiğimiz ürünlerin sorumlu bir şekilde imha edilmesinin kolay olmasını, geri dönüştürülebilir olmasını ve dolayısıyla gerçekten düşük bir karbon ayak izine sahip olmasını sağlamalıyız.

 

Bu çevresel zorlukların üstesinden gelmek ve ambalajdan kaynaklanan karbon emisyonlarını azaltmak için ne gibi çözümler mevcut?

Hayatta yaptığımız her işlemde atık yaratıyoruz ve ne yazık ki tüm ambalaj ürünleri yaşam döngülerinin sonunda atık olarak son buluyor. Bu yüzden en aza indirin, kolaylaştırın, her şeyi daha mümkün, geri dönüştürülebilir hale getirin ve ilk etapta sorumlu malzemeler kullanın.

 

İyi koruma ve düşük karbon emisyonu arasındaki mükemmel dengeyi nasıl bulursunuz?

Bence eğer bir ürün üretiyorsanız, ambalajının da kullanışlı olması gerekir. A noktasından B noktasına tek parça halinde ve başarılı bir şekilde ulaşmalı. Hasar gören her bir ürünün değiştirilmesi gerekir. Şimdi buna bir bakalım. Bir ürün gönderiyoruz, başarıyla teslim ediliyor. Harika. Eğer teslim edilmezse, iade edilmesi ve başka bir ürünün gönderilmesi gerekiyor. Şimdi, bunun karbon ayak izi, ilk etapta doğru olanı yapmaktan en az üç kat daha yüksektir. Dolayısıyla her tasarım çözümünde aradığımız ilk şey oldukça basittir, kullanışlı olması gerekir.

 

Ve yerel olarak, karbon emisyonlarınızı azaltmak için ne yapıyorsunuz?

Ne mutlu ki, Birleşik Krallık'taki Antalis'te on yıllık bir yolculuğa çıktık ve bu on yıl boyunca operasyonel CO2 ayak izimizi %75'in üzerinde azaltmayı başardık. Biz nasıl yaptık? Tüm enerjimizin, örneğin bu videoyu kaydetmek için kullandığımız enerjinin ve bu binadaki ışığın yenilenebilir kaynaklardan elde edildiğinden emin olduk. Ayrıca filomuzun mümkün olduğunca biyodizel ve düşük karbonlu dizel ile çalıştığından emin olduk. Londra'nın merkezine giden teslimat filomuz elektrikli, dolayısıyla sıfır emisyona sahip.

Şu anda Birleşik Krallık genelindeki dağıtım merkezlerimize elektrikli şarj noktaları yerleştirme yolculuğundayız. Satış filomuz daha hibrit elektrikli hale geliyor ve 2024 planımız Leicestershire'daki CDC'mizin çatısına güneş panelleri eklemek. İngiltere'de havanın oldukça karanlık ve soğuk olduğu Şubat ayında, operasyonlarımızın %80'inden fazlası sürdürülebilir bir şekilde yürütülecek. Yaz aylarında ise muhteşem olacak.

 

Müşterilerinizin özel karbon emisyonu gereksinimleri var mı?

Basit cevap, evet. Muhtemelen artık müşterilerimizle karbon ayak izi ve sürdürülebilirlik hakkında konuşmak için ürün fiyatlarından bile daha fazla zaman harcıyoruz. Bu çok büyük bir gündem maddesi.